pasek

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI zaprasza do udziału w projekcie #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie „ZIELONA TRANSFORMACJA KOMPETENCJI”, nr FELU.10.03-IZ.00-0064/23, realizowanym na terenie województwa lubelskiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet: 10 Lepsza edukacja, Działanie 10.3 Kształcenie ogólne.


Przedmiotem projektu jest rozwijanie kompetencji dotyczących zielonej transformacji wśród uczniów i uczennic szkół podstawowych i liceów, z miast średnich województwa lubelskiego.


CEL GŁÓWNY: Głównym celem projektu jest nabycie przez min. 90% spośród 200 Uczestników/czek Projektu kompetencji z zakresu zielonej transformacji, tj. OZE i efektywności energetycznej, dzięki wsparciu umożliwiającemu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, udzielanemu poza edukacją formalną, w postaci warsztatów, do końca 06.2024 r.


GRUPA DOCELOWA: Projekt skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących mieszkających lub uczących się na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze w województwie lubelskim, tj. Tomaszów Lubelski, Biłgoraj, Zamość, Hrubieszów, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.


Uczestnikami/czkami Projektu mogą być wyłącznie uczniowie znajdujący się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, tj. spełniający co najmniej jedną z następujących przesłanek:

  1. posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 100, z późn. zm.),
  2. posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną wydane na podstawie ustawy z dn. 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082, z późn. zm.),
  3. pochodzenie ucznia z rodziny wielodzietnej, tj. mającej na utrzymaniu troje lub więcej dzieci: 
    • w wieku do ukończenia 18. roku życia,
    • w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole, do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki lub w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole wyższej – do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki,
  4. posiadanie przez ucznia statusu dziecka pozbawionego całkowicie, częściowo lub okresowo opieki rodzicielskiej,
  5. wychowywanie się w rodzinie niepełnej,
  6. pobieranie przez jedno z rodziców/opiekunów prawnych (w okresie zasiłkowym obejmującym miesiąc rozpoczęcia udziału w projekcie) świadczeń rodzinnych na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i wobec którego, w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia,
  7. posiadanie przez ucznia doświadczenia migracji.

Odbiorcami będzie 200 osób (120 kobiet i 80 mężczyzn), w szczególności należących do poniższych grup: 

  1. osoby z niepełnosprawnościami – min. 10% Uczestników/czek, 
  2. osoby o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych – min. 10% Uczestników/czek,
  3. osoby z doświadczeniem migracyjnym – min. 10% Uczestników/czek.

FORMY WSPARCIA: W ramach projektu zostanie zrealizowane zadanie Warsztaty edukacyjne. Zostanie utworzonych średnio 20 grup po średnio 10 uczniów/uczennic. Warsztaty edukacyjne realizowane będą w formie grupowych spotkań w wymiarze 24 godzin zegarowych dla jednej grupy, w systemie średnio 12 spotkań po średnio 2 godziny zegarowe.


Uczestnikom/czkom Warsztatów zostaną zapewnione materiały papiernicze/plastyczne niezbędne do przeprowadzenia warsztatów (kartony, bloki, farby, klej, itp.). Zakres merytoryczny warsztatów obejmie:

  1. Odnawialne źródła energii
  2. Zastosowanie OZE w produkcji energii elektrycznej
  3. Zastosowanie OZE w produkcji energii cieplnej
  4. Organizowanie proekologicznych akcji edukacyjnych/informacyjnych.

 

Na zakończenie warsztatów przeprowadzona zostanie walidacja, której celem jest sprawdzenie (uznanie) czego nauczył/a się Uczestnik/czka, czy określone umiejętności zostały osiągnięte. Nabycie kompetencji zostanie potwierdzone uzyskaniem dyplomów.


PRZEWIDYWANE EFEKTY: Nabycie przez 90% uczniów kompetencji z zakresu zielonej transformacji, tj. OZE i efektywności energetycznej, dzięki wsparciu umożliwiającemu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, udzielanemu poza edukacją formalną.
MIEJSCE REALIZACJI: Wszystkie działania realizowane będą na obszarach objętych wsparciem w ramach projektu, tj. na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze w województwie lubelskim, znajdujących się w południowej części województwa, tj. Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski.
OKRES REALIZACJI: 01.01.2024 – 30.06.2024


WARTOŚĆ PROJEKTU: Wartość projektu: …… zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: ….. zł

KONTAKT: Biuro projektu: ul. Skromna 5, 20-704 Lublin, pokój H6 tel.: 506-449-903, 699-670-233

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro projektów europejskich dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a dostęp do niego jest pozbawiony barier architektonicznych.